Knjiga kao lek u očuvanju mentalnog zdravlja mladih i odraslih

U sali Kreativa na petom spratu poslovne kule Milenijum, Kulturni centar Vršac je u saradnji sa Savetovalištem za mlade organizovao predavanje pod nazivom ”Knjiga kao lek u očuvanju mentalnog zdravlja dece i odraslih.”

Na predavanju su govorile: dr Sanja Kalaba, integrativni dečiji i adolescentni psihoterapeut, Ivana Stojković, diplomirani psiholog i porodični i bračni savetnik, Milica Ožegović, diplomirani psiholog i Nataša Babeu, medicinska sestra, vaspitač, reedukator psihomotorike.


Prisutnima se obratio Davor Stojković, direktor Kulturnog centra Vršac: ”Drago mi je da ste odabrali da ovo veče provedete sa nama. Meni je zaista čast i zadovoljstvo što je sa nama Livija Stanojev, članica Gradskog veća zadužena za zdravstvo, socijalnu zaštitu i brigu o porodici, takodje i dr Trajan Kačina, član Gradskog veća zadužen za kulturu. Drago mi je da je sa nama i dr Jelena Djokić, direktorka Specijalne bolnice za psihijatrijske bolesti ”dr Slavoljub Bakalović”. Hvala svima na prisustvu i obećavam da će ovo biti jedno lepo veče. Želim da kažem da vi zaista radite jednu veliku stvar. Osmelili ste se da izadjete pred narod i da edukujete i nas obične ljude o temama koje ste mogli da zarobite u ordinacijama i da ne podelite sa nama. Vama hvala na tome i ja vam zaista želim mnogo uspeha u budućem radu. Natašu Babeu sam zaboravio zato što mi je ona najdraža. Ona je zaista dobar saradnik i jedna hrabra žena. Želim vam prijatan boravak u Kulturnom centru i uživajte.”


Dr Trajan Kačina istakao je da je Kulturni centar uvek otvoren za svaku vid saradnje i uvek će biti na raspolaganju kada su u pitanju isti ili stalični dogadjaji: ”Dobro veče svima. Izuzetno mi je drago što mogu ponovo da budem sa vama zato što znam da je svaki dogadjaj koji organizujete kvalitetan. Još jednom želim da se pridružim čestitkama koje je direktor Kulturnog centra upravo uputio, najpre vama svima koji ste uključeni u ovaj projekat. Naziv projekta, odnosno dogadjaja je ”Knjiga kao lek.” Ponekada knjiga, pesme i sve ostalo što prati pisanu reč ume da bude lek, možda ne toliko za telo, ali za dušu zasigurno. Hvala vam za ovu priliku što možemo da uživamo zajedno. Želim vam puno sreće u nastavku rada i želim vam da uvek budete ovako kreativni.”

”NJeno veličanstvo knjiga” je nastalo na radionicama reedukacije psihomotorike u okviru Savetovališta za mlade. Deca i roditelji su na osnovu zadatog teksta imali zadatak da ilustruju sliku. Koristili su vodene boje, flomastere, krajole i čarolija je nastala. Sada oduševljeno listaju ”svoju” knjigu, prepoznaju svoj rad, zajedno analiziramo tekstove i izvlačimo pouke. Raduju se svakom novom dolasku i upoznavanju novih svetova koje nam ”NJeno veličanstvo knjiga” pruža,” rekla je Nataša Babeu, reedukator psihomotorike.