CENTAR ZA MENTALNO ZDRAVLjE: PREDAVANJE U GRADSKOJ BIBLIOTECI

Mesec novembar je proglašen za Mesec borbe protiv bolesti zavisnosti. Iako se protiv bolesti zavisnosti sprovodi svakodnevna borba tokom čitave godine, u mesecu novembru je posebno pojačana ta aktivnost u vidu preventivnog delovanja, edukativnih tekstova i raznih vidova savetovanja od strane zdravstvenih radnika. Tim povodom Centar za mentalno zdravlje Specijalne bolnice za psihijatrijske bolesti ”dr Slavoljub Bakalović” Vršac organizovao je u Gradskoj biblioteci predavanje na temu: ”Niko se ne radja kao zavisnik, kao što niko nije imun na bolesti zavisnosti.”

U prepunoj sali Gradske bibioteke prisutnima su govorili predavači: dr Katarina Jevdić, spec. psihijatrije i sistemski porodični psihoterapeut, dr Željko Milićević, spec. psihijatrije i porodični terapeut alkoholizma i dr Olivera Golubović, spec. psihijatrije. Dogadjaju je prisustvovala dr Jelena Djokić, direktor Specijalne bolnice za psihijatrijske bolesti u Vršcu.

”Bolesti zavisnosti predstavljaju veliki zdravstveni i društveni problem. Pored alkohola, duvana i psihoaktivnih supstanci postoje i nehemijske bolesti zavisnosti koje su sve učestalije i koje ugrožavaju mentalno i telesno zdravlje osobe, njen socijalni položaj, ali i porodicu. To su recimo kocka, kladjenje, zavisnost od računara, mobilnih telefona, društvenih mreža i interneta. Stručna javnost je jednoglasna u tome da je ovo jedina bolest za čije sprečavanje je dovoljna snaga sopstvene volje. Naravno uz potpunu podršku kako porodice, prijatelja, tako i kompletnog društva. Zbog toga slogan današnjeg predavanja i glasi: ”Snaga je u zajednici.” Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti u Vršcu sa svojim stručnim timovima u ovoj oblasti stoji na raspolaganju svojim sugradjanima za sve informacije, razgovore kao i pomoć ukoliko je to potrebno,” istakla je dr Jelena Djokić.

”Odlučili smo da ovu temu približimo javnosti obzirom da veliki broj ljudi vodi borbu sa bolestima zavisnosti, od koje ne boluje samo pojedinac, već i cela porodica. Predavanje je namenjeno svim zainteresovanim sugradjanima, tako smo ga i prilagodili. Nećemo se baviti stručnim izrazima, već ćemo govoriti tako da svima budemo razumljivi i da što bolje objasnimo i približimo šta znači sama reč zavisnost i šta je to što ona kao takva nosi sa sobom. Potrebno je da se kao društvo aktiviramo i podignemo svest o tome koliko je ta borba teška. Čovek koji je u velikom problemu sa zavisnosti je marginalizovan, on se nalazi na rubu društva, gde se susreće sa osudama drugih koji ne žele da ga vrate u zajednicu i zbog toga je jako važno da svako od nas osvesti u sebi to da iako postoje genetske predispozicije za bolestima zavisnosti, svako od nas može da postane zavisnik,” rekla je dr Katarina Jevdić, spec. psihijatrije, sistemski porodični psihoterapeut i načelik Centra za mentalno zdravlje.

Veoma važno da se mladi edukuju od što ranijeg uzrasta o bolestima zavisnosti, pa su se u ovo predavanje uključili i učenici srednje Hemijsko – medicinske škole u Vršcu. Predavanje je upotpunjeno programom Baletskog studija STEP UP Vršac i Gradskog hora AS Vršac.