Svetski dan borbe protiv Alchajmerove bolesti se obeležava 21. septembra, a kao znak podrške osobama koje boluju od te bolesti. Upravna zgrada Specijalne bolnice za psihijatrijske bolesti “Dr Slavoljub Bakalović” simbolično je obasjana ljubičastim svetlom. Ovaj dan je prvi put obeležen 1994. godine
Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti u Vršcu je, prema rečima dr Jelene Đokić direktorke ustanove, otvorila za sada prvi i jedini Centar za demencije u regionu kapaciteta 30 postelja, koji je izgradjen putem projekta ”Zdravo starenje i demencija – bolji život” finansiranim od strane Interreg-IPA programa prekogranične saradnje Rumunija – Srbija. Istakla je da su kapaciteti odeljenja puni od dana zvaničnog otvaranja: ”Imajući u vidu činjenicu, da čak u devedeset odsto slučajeva, brigu o dementnim osobama u našoj zemlji vode članovi porodice, što za njih često predstavlja veliko opterećenje u svakodnevnom životu, bilo je neophodno da se proširi opseg usluga koje se pružaju obolelima. To je bio jedan od razloga da u našoj bolnici pre tri godine otvorimo najsavremeniji Centar za demencije, prvi ovakvog tipa u regionu. Na ovaj način uspeli smo da, adekvatno pomognemo kako obolelima, tako i članovima njihovih porodica koje je ova bolest ”zatekla”, jer su za brigu o pacijentima obolelima od Alchajmerove bolesti potrebna specifična znanja i veštine, a samim tim i osoblje koje je usko specijalizovano za tretman ovakvih pacijenata.”
U Centru za demencije radi posebno obučeno medicinsko osoblje koje pacijentima pruža najsavremeniju negu, što im omogućava da uprkos Alchajmerovoj bolesti žive život dostojan čoveka.
Alchajmerova bolest je degenerativni moždani poremećaj srednjeg ili poznog životnog doba koji uništava neurone i veze u moždanoj kori što dovodi do značajnog gubitka moždane mase. Danas se smatra glavnim uzrokom senilne demencije, koja se nekad smatrala normalnim stanjem u starosti. Ovo je hronična neurodegenerativna bolest koja uzrokuje postepeno i nepovratno gubljenje pamćenja, sposobnosti govora, svesti o vremenu i prostoru i nesposobnost da se osoba brine sama o sebi, a najčešći rani simptomi su poteškoće sa pamćenjem nedavnih događaja. Sa pogoršanjem stanja dolazi do povlačenja osobe iz porodice i društva, postepeno se gube telesne funkcije, što ultimativno dovodi do smrti. Prema podacima Međunarodne organizacije za borbu protiv Alchajmerove bolesti, od ove bolesti boluje preko 55 miliona ljudi, a u Srbiji je obolelo oko 10% starijih od 65 godina. Posle skoro 20 godina istraživanja, u Sjedinjenim Američkim Državama odobren je prvi lek za Alchajmerovu bolest. Međutim, stručnjaci su uzdržani kada je u pitanju skora primena i efikasnost ovog leka, a ispitivanja se nastavljaju.